طبیعت

آیا ما نشانه‌ای از قوانین جدید در طبیعت پیدا کرده‌ایم؟

می‌توانیم در ابتدا شک کنیم؛ اما احتمال آنکه ما در شرف رسیدن به دنیای کاملا جدیدی از فیزیک باشیم، بسیار زیاد است. سال گذشته، تیمی از فیزیکدانان مجارستانی یک ناهنجاری در فروپاشی رادیواکتیو را پیدا کردند. آن‌ها انتشار ذره‌ی نادر جدیدی را مشاهده کردند که ویژگی‌هایی منحصر به فرد در طبیعت خود داشت. فیزیکدانان تئوری کار US پس از مشاهده این رخداد به این نتیجه رسیدند که این بیانیه نه تنها آزمایشات قبلی را نقض نمی‌کند بلکه می‌تواند حامل نیروی اسرارآمیز پنجم باشد.

این اولین بار نیست که نیروی پنجم مورد بررسی قرار گرفته است؛ باید اشاره کرد که ۴ قانون دیگر عبارتند از گرانش، الکترومغناطیس، انرژیهسته‌ای قوی و ضعیف. ۹۶ درصد از محتوای ماده – انرژی جهان از چیزی غیر از ماده معمولی که می‌شناسیم، ساخته شده است و می‌توان گفت این پنج نیرو می‌توانند این ساختارهای اسرارآمیز که ماده تاریک و انرژی تاریک نامیده می‌شوند را توضیح دهند.

هم چنین نیروی پنجم برای توضیح محدودیت‌های مدل استاندارد در شاخه‌ی فیزیک ذرات، مانند گشتاور غیرعادی دو قطبی مغناطیسی و اندازه‌گیری مغایرت‌های آن با مقادیر تئوری، استفاده می‌شود.

هم چنین تیم مجارستانی در جست و جوی تعامل «فوتون‌های تاریک» و «بوزون‌های الکترومغناطیسی» هستند. آن‌ها پروتون‌ها را به سمت لیتیوم ۷ اتمی شلیک کردند و برلیوم ناپایدار  ۸اتمی را به وجود آوردند که به جفت الکترون و پوزیترون ( آنتی‌الکترون) فروپاشی شد. بر اساس مدل استاندارد، تعداد جفت‌های مشاهده شده باید متناسب با زاویه بین دو ذره افزایش پیدا کند. ولی این تیم پژوهشی، زاویه‌ای غیرقابل انتظار و در حدود °۱۴۰ را قبل از این که شروع به افزایش کند، گزارش کرد.

این زاویه نشان‌دهنده‌ی وجود یک ذره میانه با جرمی حدود ۱۷ مگاالکترون ولت است که برابر با جرم ۳۲ الکترون بدون هیچ شارژ الکتریکی است.

این تیم با اطمینان کامل ابراز کردند که احتمال اینکه این پدیده اتفاقی باشد یک در دویست بیلیون است.

درحالی که وجود این ذره غیرقابل انتظار و غیرقابل توضیح است، تعداد بسیار زیادی از تیم‌های مختلف درصدد انجام این آزمایش هستند. آزمایش پرتو تاریک در آزمایشگاه جفرسون که به دنبال فوتون‌های تاریک هستند، قادر است تا نتیجه این بپژوهش را حداکثر تا یک سال آینده به سرانجام برساند. در اروپا، آزمایش LHCb در سرن نیز هم چنین در جست و جوی این ذره مطرح شده است.

این مهم است که تا حدودی به این قضیه شک کنیم تا این که بررسی‌ها به سرانجام برسد ولی شاید ما در شرف رسیدن به دنیای کاملا جدیدی از فیزیک هستیم.

منبع: iflscience.com
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =