اثبات جهان پس از مرگ توسط دانشمندان اعصاب و روان

اثبات جهان پس از مرگ توسط دانشمندان اعصاب و روان

مجله علمی ایران : حیات بعد از مرگ موضوعی است که در مذاهب مختلف به روش های مختلف توضیح داده شده است. در قرآن و سایر کتاب های دینی سعی شده است تا به افراد در خصوص حیات بعد از مرگ آگاهی هایی داده شود. اما از نظر علمی که ماهیتاً مادی گرا است، شاید اثبات وجود حیات بعد از مرگ امری غیر ممکن به نظر برسد. دانشمندان زیادی در این حوزه فعالیت کرده و تحقیقات گسترده ای انجام داده اند. یکی از این تحقیقات که به نحوی می تواند اثبات حیات بعد از مرگ باشد، تحقیقی است که بر روی جدا بودن ماهیت آگاهی از مغز انجام شده است.

به گزارش msn، نرخ رشد دانش علمی در دنیا روز به روز افزایش می باید. از این رو کاربرد دانش و علوم گسترش یافته به خصوص آن دسته از دانشی که باعث بروز چالش هایی بر اساس واقعیت و آن چه در طبیعت وجود دارد، بسیار حائز اهمیت است. اما ارتباط ذهن، مغز و درک یکی از حوزه هایی است که همواره مورد توجه محققان عصب شناس و فیزیکدان بوده است. سؤالی که همیشه در خصوص این رابطه وجود دارد این است که آیا مغز آگاهی را دریافت می کند و یا آگاهی محصولی از مغز است؟ هر چند تا کنون در خصوص جدا بودن آگاهی از اندام های فیزیکی اطمینان صد در صد وجود ندارد، اما بر اساس داستان ها و دلایل علمی که بر جدا بودن آگاهی از سایر اعضای فیزیکی بدن تاکید می کنند، می توان گفت آگاهی چیزی جدا از مغز است. البته مطالعاتی که تا کنون در این زمینه صورت گرفته است نیز از این باور پشتیبانی می کنند.

اما نتایج مطالعات انجام شده در حوزه ارتباط مغز و آگاهی روز به روز نتایج جدیدی را در اختیار ما قرار می دهد و دید بهتری نسبت به چگونگی درک و آگاهی آنان از وقایع و ارتباط آن با دنیای فیزیکی در اختیار دانشمندان و مردم قرار داده است.

چندی پیش دکتر بروس گریسون پدر تحقیقات در حوزه مرگ و حیات پس از آن،  در کنفرانسی که در ایالات متحده برگزار شده است در خصوص نتایج مطالعات صورت گرفته بر روی افرادی که مغز آن ها هیچ فعالیتی نداشته است صحبت کرده است. اما این افراد می توانسته اند تمام اتفاقات را در زمانی که مغز آن ها هیچ فعالیتی نداشته است مشاهده نمایند. دکتر گریسون در خصوص توانایی این افراد بعد از دوره مطالعه در توصیف آنچه در زمان غیر فعال بودن مغز مشاهده کرده اند در این کنفرانس صحبت کرده است. به عقیده دکتر گریسون چون علم و دانش بشری بیشتر مادی گرا است بنابراین مطالعات در زمینه زمان قبل و پس از مرگ مهجور مانده است. برای مثال او عقیده دارد که چون آگاهی چیزی فراتر از مادیات است بنابراین تعریف و بررسی آن با علمی که بیشتر جنبه مادی دارد کمی سخت و دشوار است و بسیاری از دانشمندان عقیده دارند که نمی توان در خصوص آن تحقیقات زیادی انجام داد.

به عقیده دکتر گری شوآرتز بسیاری از دانشمندان طرفدار فلسفه مادی گرایی به دلیل وجود برخی از تناقضات با دانش و تعریف آن ها از دنیا و این پدیده یعنی آگاهی به عنوان مفهومی جدا از مغز نمی توانند این موضوع را بپذیرند. او همچنین عقیده دارد چون واقعیت های مربوط به بعد فرا مادی طبیعت با روح مادی علم در تناقض است بنابراین همواره برای اثبات ایده هایی مثل جدا بودن آگاهی از مغز داده های تجربی زیادی در دسترس باشد تا بتوان این موضوع را اثبات نمود.

به نظر می رسد با استفاده از فاکتورهای پزشکی جدا بودن آگاهی از مغز را اثبات نمود زیرا در این مطالعه مغز تمام بیماران بدون هر گونه فعالیتی بوده است و در واقع می توان گفت این افراد به نحوی افراد مرده محسوب می شده اند. این افراد دارای EEG کاملا صاف بوده است. از طرفی وقتی CPR بیمار در طول ۵ تا ۱۰ دقیقه فعالیت خود را آغاز نکند در این صورت مغز بیمار کاملا از فعالیت ایستاده و بیمار به عنوان فردی مرده محسوب می شود.

تمام ۳۴۴ بیمار تحت مطالعه تحت نظر گروهی از محققان قرار گرفته اند. در بررسی های صورت گرفته توسط این تیم تحقیقاتی مشاهده شده است که حدود ۱۸ درصد این افراد به نحوی در مورد زمانی که مرگ را تجربه کرده بودند و یا به نوعی هوشیار نبوده اند چیزهایی را به خاطر داشته اند. از طرفی ۲۱ درصد از این بیماران یعنی از هر ۸ نفر یک نفر چیزهای زیادی را از آن زمان به خاطر می آورند. توجه به این نکته که تمام آنچه آن ها به خاطر داشته اند مربوط به زمانی است که مغز آن ها به هیچ وجه فعالیتی نداشته است.

اما مطالعه دیگری نیز در خصوص حیات پس از مرگ و جدا بودن آگاهی از مغز در دانشگاه سواتامپتون انجام شده است. نتایج این مطالعه نشان داده است که افراد تا مدت زیادی بعد از اینکه مغزشان فعالیت خود را از دست می دهد و به اصطلاح می میرند، آگاهی شان همچنان حفظ می شود. شاید این نتایج در دنیای علم با ماهیت مادی گرا، غیر ممکن به نظر برسد.

باید توجه داشت که مطالعات صورت گرفته در این زمینه تنها مربوط به دقایق قبل و بعد از مرگ نیست و مطالعات در این زمینه تنها مربوط به چند سال اخیر نیست. در واقع حدود دو دهه پیش نیز تحقیقاتی در خصوص حیات پس از مرگ و جدا بودن آگاهی از مغز صورت گرفته است که نتایج آن همچنان نشان دهنده جدا بودن این دو مفهوم یعنی مغز و آگاهی از یکدیگر است.

منبع : کلیک
6 thoughts on “اثبات جهان پس از مرگ توسط دانشمندان اعصاب و روان

 1. علیرضا

  سمینار مکس تگمارک رو که راجب آگاهی هست نگاه کنید – صحبت از الگوهای ملکولی و نوع آرایش آنهاست که آگاهی رو میتواند شاید توضیح دهدو نه خود اتم و نه ذرات بنیادی . به عبارت دیگه شاید بشه آگاهی رو بر اساس شکل و ساختار و پیچیدگی توضیح داد و نه با ذرات بنیادین و ملکولهای درون مغز .
  تیتری که برای این موضوع خیلی جالب نیست
  اولن اثبات فقط در زمینه ی علم است و علم هم کلن مادی است.
  دومن اگر موضوع غیر مادی است دیگر در حوزه ی علم ، دنیای علم هم کاری با این موضوعات نداره.
  سوم مثل همیشه علاقه دارید اون چیزهایی که خودتون اعتقاد دارید رو یه جوری بچسبونید توی حفره های علمی

  پاسخ
  1. سید علی موسوی

   سلام خدمت شما دوست عزیز.
   اگر قرار باشه دور علم یه دیوار بکشیم و محدودش کنیم ، دیگه نمی تونیم ورای اون دیوار رو ببینیم و به دنبال چیزهای جدید و کشف معلومات شاید خارق العاده و خارج از انتظار خودمون باشیم .برای پیشرفت بیایید کمی بدون تعصب باشیم ! و اینکه این خبر در بخش خبرهای چالش درعلم هست و علم باید بتونه به این وقایع جواب بده یا اصول تبیین یه حقیقت علمی باید تغییرکنه تا بتونه وقایع بیشتری در این جهان توضیح بده و رسالت علم انجام بشه.
   متشکرم.

   پاسخ
 2. Ferdinand

  با انتشار چنین مطالب pseudoscience و بدون تحقیق از مراجع علمی که چه پاسخی براش داشتن، با استفاده از ابزار شبه علم مردم رو گمراه تر میکنید.
  برازنده نام مجله علمی ایران نیست که چنین مطالب شبه علمی(pseudoscience) رو انتشار بده.

  این مطلب خودتون میتونه پاسخی باشه بر خرافه پراکنی هایی که تو این تاپیک عنوان شده:
  فعاليت مغز انسان تا ۱۰ دقيقه پس از مرگ !
  http://www.irsci.com/%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%84%D9%8A%D8%AA-%D9%85%D8%BA%D8%B2-%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%A7%D9%86-10-%D8%AF%D9%82%D9%8A%D9%82%D9%87-%D9%BE%D8%B3-%D9%85%D8%B1%DA%AF/

  البته مطالب و منابع دیگه هم هست که تو حوصله ی خواننده ها نمیگنجه.

  پاسخ
  1. سید علی موسوی

   دوست عزیز ، ما در مجله علمی ایران تلاش داریم تا بدون تعصب مطالب علمی و چالش های روز دنیا را برای خوانندگان خود صرفا بازگویی کنیم. دربیان مطالب مربوط به یک موضوع ما هم مطالب اثبات و هم اگر مطلبی در رد آن باشد را در سایت مجله علمی ایران بیان می کنیم. این خوانندگان ما هستند که از مطالب نتیجه گیری شخصی می کنند و مسیر علمی و درکی خود را مشخص می کنند. ضمنا تیتر اخبار را ما با توجه به تیتر منبع خبر انتخاب می کنیم و معمولا تغییری در تیتر اخبار نمی دهیم.
   از توجه شما سپاسگزاریم و نکات ذکر شده را نیز در مسیر انتشار مطالب آینده مجله علمی ایران در نظر خواهیم گرفت.
   موفق باشید

   پاسخ
 3. آ

  عیب این مقاله اینست که شیوا و به بیان رسایی نوشته نشده است و خود من مطلب را اصلا متوجه نشدم.بسیار از کلمات در کلمات استفاده شده است زیبایی اینجور مقالات در اینست که به بیان ساده و گفتار ساده ایی نوشته شود.خواهشمندم انتقاد دوستانه اینجانب را بخاطر مجله علمی خوبی که برای آگاهی بخشیدن ساخته اید پذیرا باشید

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =