این باتری کاغذی با آب دهان کار می‌کند

این باتری کاغذی با آب دهان کار می‌کند

مجله علمی ایران : دانشمندان دانشگاه بینگامتن موفق به ساخت باتری از جنس کاغذ شدند که از مایعات بدن قدرت می‌گیرد.

به گزارش   NewAtlas، باتری‌هایی که با باکتری کار می‌کنند در مواقعی که دسترسی به الکتریسته امکان‌پذیر نیست، بسیار مفید واقع می‌شوند. برای مثال می‌توانند انرژی مورد نیاز دستگاه‌های کم‌مصرف مانند دستگاه تشخیصی یک‌بار مصرف را تامین کنند.

سوکین چوی، استاد علوم کامپیوتری در دانشگاه بینگامتن، در طی پنج سال گذشته به بررسی این احتمالات پرداخته است. وی موفق به طراحی و ساخت باتری‌های کاغذی به سبک اوریگامی و به شکل ستاره‌های نینجایی شده است که انرژی خود را از آب‌های کثیف می‌گیرد.

آخرین دستاورد طراحی باتری «چوی» تنها با مایعات بدن کار می‌کند. این باتری تنها با یک قطره آب دهان توانست یک لامپ ‌LED را روشن کند.

این نوع باتری‌های مبتنی بر باکتری به سلول‌های سوختی میکروبی وابسته هستند. این سلول‌ها از باکتری‌ها برای کاهش و اکسایش واکنش‌ها استفاده می‌کنند که الکترون‌ها را به منظور تولید الکترسیته میان مولکول‌ها مبادله می‌کنند. به گفته محققان این فرآیند توسط آب‌ کثیف، ادرار و بزاق دهان امکان‌پذیر است.

چوی برای ساخت این باتری کاغذی از سلول‌های سوختی میکروبی میکروارگانیسم‌های غیرفعال و منجمد خشک استفاده کرده است که برای طولانی مدت قابل نگهداری است و در طی چند دقیقه بعد از افزودن بزاق دهان شروع به کار می‌کند.

چوی می‌گوید: «روش انجماد خشک برای ذخیره‌سازی طولانی مدت سلول‌های باکتریایی در دستگاه استفاده شده است. مطالعات زیادی در زمینه الکتریسیته باکتریایی انجام شده است. در طی نفس کشیدن باکتری که توسط مصرف مواد آلی مانند بزاق دهان صورت می‌گیرد، می‌تواند الکترون‌ها را به الکترودهای خارجی منقل کند».

در حین آزمایش دستگاه، تیم تحقیقاتی موفق شد به تراکم چند میکرو وات بر سانتی‌متر مربع دست یابد که برای روشن کردن یک لامپ LED کافی است.

دانشمندان امیدوارند که در نهایت بتوانند از این تکنولوژی برای قدرت‌رسانی به وسایل تشخیصی یک‌بار مصرف، که هر بار برای چند دقیقه نیاز به قدرتی در حد ده‌ها میکرو وات دارند، در کشورهای در حال توسعه استفاده کنند.

چوی در حال انجام اصلاحاتی است تا تراکم قدرت این فناوری را بهبود بخشد.

منبع : آنا
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =