موجود جاودانه

با پنج موجود جاودانه جهان آشنا شوید

هنگامی که دانشمندان از طولانی‌ترین عمر یا کوتاه‌ترین طول عمر یک جاندار صحبت می‌کنند، به میانگین سنی اشاره می‌کنند که انتظار می‌رود آن جاندار قبل از مرگ داشته باشد. نظر دانشمندان در مورد طول عمر حیوانات متفاوت است، حیوانات با توجه به شرایط و محیطی که در آن زندگی می کنند طول عمرهای متفاوتی دارند.

اما در این مطلب سعی بر آن داریم که در کنار معرفی جانورانی با طول عمر بالا، به گونه‌هایی اشاره کنیم که شاید هیچ‌وقت از بین نرفته و با بازسازی اندام‌های فرسوده، به حیات خود ادامه دهند.

چتر دریایی پیر وارونه

انواع کوچکی از چتر دریایی‌ها تحت عنوان Turritopsis doohmii موجداتی با حیاتی جاودانه شناخته می شوند. مطابق با آمار سازمان جغرافیای ملی، این گونه‌ی چتر دریایی، راهی برای نجات از مرگ  توسط معکوس کردن روند پیری‌اش یافته است. اگر چتر دریایی زخمی و یا بیمار شود در طی یک دوره سه روزه به مرحله پولیپ برگشته و با انتقال سلول‌هایش به مرحله جوانی در نهایت دوباره رشد می‌کند.

خرچنگ دریایی، همیشه در حال رشد

بحثی در میان جامعه علمی وجود دارد که آیا ساکنان اقیانوس قرمز به صورت بیولوژیکی جاودانه هستند یا خیر؟ یکی از علل مرگ  خرچنگ‌ها، معمولا دچار شدن به بیماری است نه بالا بودن سن در آن‌ها. خرچنگ دریایی  برخلاف دیگر حیوانات تا لحظه مرگ رشد کرده و تولید مثل می‌کند. سن یک خرچنگ که در سواحل نیوفاندلند رویت شده، چیزی در حدود ۱۴۰ سال تخمین زده شده است. متوسط سن خرچنگ نر۳۰ و خرچنگ ماده ۵۴ می‌باشد.

لاک‌پشت غول‌پیکر

بدون شک لاک‌پشت‌ها آهسته و پیوسته، درنهایت مسابقه را برنده خواهند شد. لاک پشت‌ها به داشتن عمری طولانی وحتی در حدود قرن‌ها معروف اند. پژوهشگران دریافتند که اندام‌های آن‌ها با گذشت زمان از کار نمی‌افتند .طبق گزارش New York Times، اگر لاک‌پشت‌ها بتوانند از درندگان و بیماری‌ها در امان بمانند قادرند که به طور نامحدودی زندگی کنند.

کرم‌پهنِ باز تولید شده

این خزندگان که به عنوان کرم‌های planarian شناخته شده‌اند، به دلیل توانایی باز تولیدشان معروفند، بدین صورت که از درازا و یا پهنا قطع شده و دو کرم جداگانه تولید می‌کنند. مطابق مطالعه‌ای که در دانشگاه Nottingham صورت گرفت، این بازسازی ظاهرا بی حد و حصر، وابسته به پیری و بافت‌های آسیب‌دیده بوده که به کرم ها اجازه زنده ماندن طولانی را می‌دهد.

نهنگ‌های خشن

نهنگ bowhead قدیمی‌ترین پستاندار زنده است. براساس گزارشات  Popular Science، گونه‌های مختلفی از این نوع نهنگ‌ها، بیش از ۷۰ سال عمر می‌کنند، اگرچه پژوهشگران در سال‌های ۱۹۹۰ شکاف و زخم‌هایی در این حیوانات عظیم‌الجثه که مربوط به تفنگ های سال های ۱۸۰۰بوده یافته‌اند که نشان از حملات انسانی به آن‌‌ها بود، اما با این گونه جانوری طول عمری زیاد دارد. کهن‌ سال‌ترین bowhead شناخته شده ۲۱۱ سال سن داشته است.
One thought on “با پنج موجود جاودانه جهان آشنا شوید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − 3 =