بیشترین اهرام دنیا متعلق به کشور مصر نیست

بیشترین اهرام دنیا متعلق به کشور مصر نیست!!

مجله علمی ایران : تعداد اهرام مصر حتی نزدیک به تعداد اهرام کشور اول در این زمینه نیست.به لطف فیلم ها اکثرا هنگامی که تصویری از اهرام را درذهن مجسم می کنیم در خیالمان به کشور مصر که نامش با مقبره های مثلثی غول آسا عجین شده است مسافرت می کنیم.مشکل اینجاست که برخلاف تصور اکثر ما مصر و حتی آفریقای شمالی پایتخت اهرام دنیا نیستند. این افتخار متعلق به همسایه ی جنوبی کشور مصر سودان است.

بله همین طور است!

بیشترین اهرام دنیا متعلق به کشور سودان است در حالی که بیان جزئیات آن وسواس به خرج نداده ایم. کشور سودان در مقایسه با کشور مصر با ۱۳۸هرم ۲۰۰ تا ۲۵۵ هرم شناخته شده دارد که حتی توسط مصریان باستان نیز ساخته نشده است بلکه اهرام سودان توسط اعضای سلطنت کوش ساخته شده اند. تمدن کهنی که در نواحی کنار رود نیل از سال ۱۰۷۰ قبل از میلاد تا ۳۵۰ بعد از میلاد فرمانروایی می کردند.

تقریبا ۵۰۰ سال بعد از اینکه مصریان ساخت اهرام را تمام کردند کوش ها شروع به ساخت اهرام کردند اما هر دو فرهنگ از آن برای دفن مرده گانشان استفاده می کردند.

به گزارش سال گذشته فئونا دونالد : کوش ها مرده گان خود را به این باور که به روح آنان در رسیدن به بهشت کمک کنند دقیقا همانند مصریان پادشاه خود را در زیر اهرام بسیار بلند دفن می کردند اما ساختار این اهرام کاملا با اهرام مصریان فرق می کند. برای کسانی که در پلکان اولیه این اهرام هستند اهرام Nubian بسیار شیب دار تر و باریک تر به نظر می رسند و از سنگ های پله برخلاف سطح های صاف و عریض اهرام مصری ساخته شده اند.

اندازه اهرام بسیار متفاوت است بلندی یک هرم متوسط کوشی بین ۳ تا ۶ متر است در حالیکه یک هرم متوسط مصری ۱۳۸ متر می باشد.بیشترین تراکم اهرام کوشی در شهر باستانی Mero می باشد که نزدیک میانه سودان کنونی قرار دارد. دراین شهر به تنهایی ۲۰۰ هرم از ۲۲۵ هرم کل کشور سودان قرار دارد که بیانگر این حقیقت است که این شهر روزگاری یکی از کلان شهر های پررنق و باشکوه بوده است. با وجود دانستن این که چه کسانی و در چه زمانی این اهرام را ساخته اند در رابطه با اهرام سودانی هنوز پرسش هایی وجود دارد که پاسخ کاملی به آن داده نشده است.

آیا آن ها این اهرام را به روش مشابه اهرام مصری ها ساخته اند؟ چقدر زمان برده است تا یکی از آن ها ساخته شود؟ به سر آن جوامع چه اتفاقی افتاده است؟ و در حال حاضر جواب مطمئنی برای این سوالات وجود ندارد.

خبر خوش این است که گروه باستان شناسان در حال کارکردن در شهر Mero برای فهمیدن این موضوع می باشند . یکی از نزدیک ترین روش هایی که باستان شناسان پیش رو دارند این است که افراد بیکار منطقه را برای جستجو و تفحس به کار گیرند.

منبع : ScienceAlert
One thought on “بیشترین اهرام دنیا متعلق به کشور مصر نیست!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + نوزده =