تصاویر شگفت انگیز از سوختن بارش شهابی در آسمان

بارش شهابی واقعه‌ای که هرساله در چند روز مشخص رخ می‌دهد و خیل عظیمی از عکاسان و علاقه‌مندان به آسمان شب را دور هم جمع می‌کند.

البته اگر شبی غیر از بارش‌ شهابی نیز به آسمان شب نگاه کنید احتمال اینکه چند شهاب را که پس از برخورد به جو کره زمین سوخته و نوری زیبا ایجاد می‌کنند را ببینید وجود دارد.

امروزه به لطف پیشرفت‌های چشمگیر در عکاسی دیجیتال و به تبع آن تجهیزات جانبی عکاسی، می‌توان تصاویر خارق‌العاده از طبیعت و به خصوص طبیعت آسمان شب به ثبت رساند. این‌بار برد گولدپینت عکاس آسمان شب به ملاقات این رخداد بسیار زیبا رفته است. در پس زمینه عکس‌های وی نورهای نارنجی و طلایی بسیاری دیده می‌شوند که فصل پاییز را در ذهن بیننده تداعی می‌کند. همانگونه که در عکس مشاهده می‌کنید، این عکاس در ابتدا تصاویری با نمای باز را از این شهاب‌ها ثبت نمود.

اما پس از ثبت تصاویر با نمای باز وی سعی بر ثبت تصاویر به صورت متوالی و یا به اصطلاح Time lapse نمود که نتایجی بسیار شگفت انگیز را برای وی به دنبال داشت. از زیباترین صحنه‌های این ویدئو می‌توان به لحظه سوختن کامل یک شهاب و  منتشر شدن گاز آن در جو اشاره نمود.

ویدئو زیر را مشاهده کنید:

شهاب هايى كه با جو زمين برخورد مى كنند قطعات كوچكى از سر یک دنباله دار هستند. دنباله دار جرمى است كه به دور خورشيد مدار بسيار بزرگى دارد. آنها كوه هاى بزرگى از يخ و گاز و غبار هستند كه ممكن است از خارج از منظومه خورشيدى مدارشان آغاز شود و تا نزديكى‌هاى خورشيد برسد. وقتى كه يك دنباله‌دار  در مدار خود به سمت خورشيد در حركت است تحت گرانش شديد خورشيد قرار مى گيرد و به خاطر گرماى بسيار خورشيد منابع عظيمى از يخ و گاز خود را از دست مى‌دهد. تكه هايى از دنباله‌دار كه از آن جدا شده‌اند به صورت رشته‌هايى در فضا باقى مى‌مانند و با اجرامى كه در مسير آنها قرار دارند برخورد مى‌كنند. هنگامى كه زمين در مسير يكى از اين رشته ها برخورد مى كند شهاب هاى آن رشته با جو زمين برخورد كرده و مى سوزند. در اين هنگام ما مى توانيم برخورد شهاب ها با جو زمين را به صورت اجرامى نورانى مشاهده کنیم كه به اصطلاح در حال باريدن هستند.

منبع:universetoday.com
One thought on “تصاویر شگفت انگیز از سوختن بارش شهابی در آسمان

  1. mehdi

    با سلام و سپاس .ویدیو با موضوع متفاوت است.این ویدیو مربوط به چگونه دیده شدن سیارات با فرض جانشین شدن آنها با ماه بود.

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 14 =