تولد ستاره‌ای که تولد ستاره‌ دیگری را رقم زد

تولد ستاره‌ای که تولد ستاره‌ دیگری را رقم زد

مجله علمی ایران : ستاره‌شناسان در رصدهای اخیر خود به پدیده‌ای برخورده‌اند که بسیار عجیب و جالب توجه است. آنها فوران و جریان شدیدی از تولد یک ستاره را رصد کرده‌اند که خودش موجب تولد ستاره دیگری شده است.

به گزارش UPI، مایرا اوساریو، محقق موسسه اخترفیزیک آندلس در اسپانیا در این مورد می‌گوید: «چرخش این فوران و جریان شدید، سرعت مواد آن و فاصله تمامی این اجزاء به شکلی بوده است که یک ستاره دیگر نیز از این پدیده تولید شده است».

اوساروی و همکارانش شواهدی از این پدیده را در حین مطالعه روی ابر گازی در «سحابی جبار» یافتند و از «آرایه بسیار بزرگ کارل جی. جانسکی» استفاده کردند تا با کمک فرکانس‌های رادیویی، منطقه شکل‌گیری ستاره را شناسایی کنند و جزئیات بیشتری در مورد این منطقه کیهانی به دست آورند. گفتنی است که آرایه بسیار بزرگ کارل جی. جانسکی نوعی رصدخانه ستاره‌شناسی رادیویی است در دشت سن آگوستین قرار دارد و برای دریافت سیگنال‌های سیاه‌چاله‌ها و دیسک‌های گازی اطراف ستارگان جدید ساخته شده است.

محققان در این رصدها مشاهده کردند که فورانی از مواد ستاره‌ای از یک پیش‌ستاره‌ به سمت یک پیش‌ستاره جوان دیگر حرکت کرد. آنها موادی را در این فوران‌ها یافتند و سرعت آناه را اندازه‌گیری کردند. سرعت‌ها، جدول زمانی‌ای مطابق با فرضیه ستاره‌شناسان را نشان داد.

پیش‌ستاره‌ها اجرامی با وزن زیاد در سحابی‌ها هستند که به تعادل هیدرواستاتیکی نرسیده‌اند و به تدریج با طی کردن مسیر تعادل‌شان، منقبض و کم نور می‌شوند و یک ستاره را تشکیل می‌دهند.

محققان معتقدند که ۱۰۰ هزار سال پیش، فوران از پیش‌‌ستاره قدیمی‌تر به نام HOSP 370 به انبوهی از گاز و غبار برخورد کرد و به همین دلیل، زمینه تولد پیش‌ستاره جدید با نام HOSP 108 را فراهم کرده است.

منبع : آنا
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =