تولید ترازیستور با استفاده از تنها یک مولکول

تولید ترازیستور با استفاده از تنها یک مولکول

مجله علمی ایران : محققان دانشگاه کلمبیا موفق به تولید ترازیستوری شده اند که در دمای محیط عادی کار می کند و با استفاده از تنها یک مولکول تولید شده است.

به گزارش ساینس دیلی، آنان بدین منظور یک خوشه تک مولکولی را به الکترودهایی از جنس طلا پیوند زدند و نشان دادند که کنترل جریان برق از این طریق ممکن است.

نکته مهم در مورد این دستاورد این است که تولید ترازیستور با تنها یک مولکول در دمای عادی اتاق و نه در شرایط خاص رخ داده است. انتظار می رود این دستاورد راه را برای استفاده از محصولات تک مولکولی در دنیای الکترونیک باز کند و منجر به تولید محصولات الکترونیکی بسیار کوچکی شود که کارآیی و کاربردهای فراوانی خواهند داشت.

مولکولی که برای تولید این ترانزیستور به کار رفته تنها دارای ۱۴ اتم است و لذا قطر آن از ۰.۵ نانومتر فراتر نمی رود. در هسته این مجموعه هم از دو الکترود از جنس طلا استفاده شده است. اتصال خوشه مولکولی به این دو الکترود راه را برای هدایت جریان برق هموار کرده است.

محققان امیدوارند در آینده بتوانند حتی از تعداد اتم های به کار رفته برای تولید ترانزیستور تک مولکوله بکاهند. هر چند این امر به معنای امکان تولید ترانزیستور با استفاده از تنها یک اتم نخواهد بود.

 منبع : خبرگزاری مهر
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + هفده =