impossible-water-stream

حساسیت بیش از حد اینترنت نسبت به یک جریان آب غیرممکن

مجله علمی ایران : از آنجا که  هفته گذشته  در Oddly Satisfying subreddit  یک تصویر متحرک از یک جریان آب غیرممکن داده شده است، ما در تلاش هستیم تا بفهمیم درواقع چه اتفاقی  دراینجا رخ داده است.

همانطور که شما می توانید در زیر مشاهده می کنید ، در نگاه اول، به نظر می رسد جریان  آرام باشد. و می خواهند شما فرض کنید که آن  در محل یخ زده است.   تنها زمانی که فردی  انگشت  خود را  در آن فرو ببرد و در جریان آن اختلال ایجاد کند، شما متوجه می شوید که  چیزی یخ زده در آنجا وجود ندارد.
دراینجا تصویر متحرک از Namaqq نشان داده شده است :

به اندازه ای بزرگ است که می توان گفت سحروجادوست وحرکت می کند اما در ماورای این پدیده عجیب  فرایندی فیزیکی است که فوق العاده جالب است.

بهترین شرط برای توضیح رفتار آب در اینجا چیزی به نام جریان آرام است – یک جنبه از دینامیک سیالات است که زمانی که  یک سیال در لایه های موازی جریان می یابد ، راتوصیف می کند- که هیچ اختلالی بین آنها ایجاد نمی شود.

این جریان نام گرفته شده از   laminae است،  که لایه ها یا صفحات نازکی هستند.  جریان آرام زمانی رخ می دهد که کانال جریان نسبتا کوچک است، مایع نسبتا به آرامی در حال حرکت است و ویسکوزیته آن نسبتا بالا است – که برای آب می تواند با
فشار افزایش یابد.

این مورد پیشنهاد می کند که درتصویر متحرک  بالا، که نشان می دهد آب به آرامی  از یک استخر متورم خارج می شود . سرعت، فشارو سایر مشخصات خاص جریان در هر نقطه  ازاین  جریان مقدار کاملا ثابتی را حفظ می کنند. این تا زمانی است که کسی انگشت
خود را در آن قرار دهد.

جریان آرام نقطه مقابل پدیده ای بنام جریان آشفته است، که یک رفتار به مراتب شایع تر است که می تواند در جریان خون شریان ها، جریان گدازه و جریان های جوی و اقیانوس دیده شود.

در اینجا یک نمایشی  از این  تفاوت وجود دارد: جریان آرام در بالا، و جریان آشفته در پایین است.

turbulent-laminar
همانطور که شما می توانید در بالا مشاهده  کنید، در حالی که این دو جریان دربالای صفحه فوق العاده پایدار و یکنواخت دیده می شوند  – به طوری که بدون کمک گرفتن  از رنگها ، غیر ممکن است  بگوییم که آنها حتی در حال حرکت به جلو هستند – جریان آشفته تحت نوسانات ثابت و نامنظم می باشد.
شما می توانید درزیر، دو مثال را ببینید که  سرعت  جریان دستخوش تغییرات ثابتی درمیزان بزرگی و جهت میشود، در حالی که جریان بسیاربزرگ  هم چنان یک جهت خاص را حفظ میکند. این  همان چیزی است که  باعث می شود جریان هوا بالای سطح زمین آنگونه بنظر برسد که شما می بینید.

بنابراین  شما تصور می کنید  –  نه منجمداست ، نه سحراست ، فقط دینامیک سیالات سبک قدیمی است.

اگر شما هنوز هم کنجکاو هستید، ویدئو زیر توسط SciShow توضیح می دهد چگونه پرواز کردن بدون  بیت های زاویه دار کوچک فلزی  عجیب که در لبه های بال ها  به نام بالچه قرار می گیرد ، که به طور خاص  مزایای همان نوع از جریان آرام ساخته شده است  در تصویر متحرک  آب، را بکار می گیرد،  همانگونه خواهد بود.

 

منبع : Science Alert
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 18 =