ذخیره اطلاعات

ذخیره اطلاعات در کوچکترین مقیاس ممکن: اتم!

مجله علمی ایران: دانشمندان هلندی برای اولین بار با دستکاری اتم‌های کلر موفق به ذخیره سازی اطلاعات در کوچکترین مقیاس ممکن شده‌اند و یک کیلوبایت اطلاعات را برروی چیزی که آن را کوچکترین حافظه دنیا نامیده‌اند ذخیره کرده‌اند.

دانشمندان این ایده را از ریچارد فایمن گرفتند، فیزیکدان مشهور آلمانی که در سال ۱۹۵۹ پیش بینی کرده بود که روزی می‌رسد که اتم‌ها را برای ذخیره سازی اطلاعات استفاده می‌کنند و این یک کیلو بایت اطلاعات ذخیره شده هم در واقع بخشی از سخنرانی‌های فایمن در همین رابطه می‌باشد.

دانشمندان مؤسسه علوم نانو کاولی دانشگاه دلفت می‌گویند نوشتن اطلاعات در این مقیاس کوچک ( ذخیره ۱ کیلوبایت اطلاعات در فضایی حدودا ۱۰۰۰۰ نانومتری) ما را قادر می‌سازد تا هارد درایوهایی با ۵۰۰ برابر قابلیت کنونی داشته باشیم یعنی ذخیره ۵۰۰ ترابایت در یک اینچ مربع.

براساس گفته سرپرست تحقیق سادر اوته با این شیوه ذخیره اطلاعات قادر خواهیم بود تا تمام کتبی که انسان تا به امروز نوشته است را در فضایی به اندازه یک تمبر ذخیره کنیم.

دانشمندان برای ساخت محیطی برای ذخیره سازی از ابزاری به نام اسکنر میکروسکوپی (STM ) استفاده می‌کنند که آنها را قادر به تصویر سازی و علامت گذاری در مقیاسی اتمی می‌سازد. آنها با استافده از این وسیله می‌توانند اتم‌های کلر را روی صفحه‌های مسی مرتب سازی کرده و با تک تک حرکت دادن آنها، فضاهای ۶۴ بیتی بسازند، کدسازی در فضای باینری (فضای دو دویی یا همان زبان کامپیوتر) بسیار شبیه به بارکد‌های QR (بارکد‌های با شکل جدید که اخیرا مرسوم شده است) می‌باشد.

اوته دراین‌باره می‌گوید: “هر بیت به این شکل کد گذاری می‌شود که اگر اتم کلر روی صفحه مسی باشد ما به آن کد ۱ و اگر در زیر صفحه باشد به آن مقدار ۰ را نسبت می‌دهیم.”

با استفاده ازین روش برای ذخیره سازی اطلاعات فضای ذخیره سازی کاهش بسیار چشمگیری خواهد داشت به طوری که دیگر نیازی به فصاهای عظیم برای ذخیره سازی اطلاعات نبوده و اطلاعات را در ابزارهای مینیاتوری ذخیره خواهیم کرد.

اوته در ادامه توضیح داد: “اما مشکل اساسی اینجاست که برای اینگونه ذخیره سازی اطلاعات ما نیاز به فضای خلاء و دمای نیتروژن مایع (-۱۹۶ ‘C) داریم که کار را بسیار مشکل می‌کند و برای اینگونه ذخیره سازی هنوز گام‌های فراوانی باقی است اما ما قدم بزرگی برداشته ایم . “

منبع: sciencealert.com
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =