ذخیره همه فیلم‌های هالیوود روی یک مکعب روبیک

ذخیره همه فیلم‌های هالیوود روی یک مکعب روبیک

مجله علمی ایران : دانشمندان سطحی از مولکول‌ها را کشف کرده‌اند که خواص مغناطیس ویژه‌ای دارد و می‌تواند حجم وسیعی از اطلاعات را در خود ذخیره کند.

به گزارش  DigitalTrends، تصور کنید که بتوانید بیش از ۲۰۰ ترابایت داده را که تقریبا برابر با حجم تمام فیلم‌هایی است که تاکنون ساخته شده‌اند، روی ابزاری ذخیره کنید که ابعاد آن فقط شش سانتی‌متر مربع است.

محققان دانشگاه منچستر موفق شدند به کمک نوع خاصی از ماده به این هدف دست پیدا کنند. این پژوهشگران در زمینه‌ ذخیره‎سازی اطلاعات در سطح مولکولی در موادی با خواص مغناطیسی فعالیت می‎کنند. البته این فناوری ممکن است در آینده‌ نزدیک کاربردی نشود، زیرا برای استفاده از چنین ماده‎ای به دمای منفی ۲۱۳ درجه‌ سانتی گراد برابر با ۶۰ درجه کلوین نیاز است.

دکتر دیوید میلز، از دپارتمان شیمی دانشکده منچستر، می‎گوید: «نوع جدیدی از مولکول را ساخته‌ایم که می‌تواند خواص مغناطیسی‌اش را تا دمای ۶۰ درجه کلوین حفظ کند».

وی می‌افزاید: «دمای مورد نیاز این نوع مولکول برای فعالیت به دمای نیتروژن مایع با ۷۷ درجه کلوین نزدیک است و دستیابی به فناوری ذخیره اطلاعات در سطح مولکولی در این دما باعث بهینه‌سازی صنعت ذخیره‌سازی اطلاعات از نظر اقتصادی می‌شود. در واقع می‌توان این مولکول را در نیتروژن مایع نگهداری کرد که این مایع بسیار ارزان و در دسترس است».

 منبع : آنا
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =