cochno-stone-close-up

رازی کشف نشده و هنری ۵۰۰۰ ساله در اسکاتلند

مجله علمی ایران : باستان شناسان در گلاسکو اسکاتلند تکه سنگ هایی  ۵۰۰۰ ساله که شامل تزئینات هندسی حکاکی شده به صورت چرخشی بودند را یافتند و سپس مجددا آنها را دفن کردند.

سنگ های Cochno که ابعادی برابر ۱۳ در ۸ متر دارند، شامل این تزئینات چرخشی  به نام علائم جام وحلقه نیز نامیده می­شوند.
سنگ و تزئینات این منطقه حداقل به قرن ۱۹ نسبت داده می­شود.  تزئیناتی  شبیه به این حالت چرخشی در دیگر مکان­های ماقبل تاریخ در سراسر جهان یافت شده است.  با این حال، با توجه به بیانیه ای که توسط دانشگاه گلاسکو، در مطالعه جدیدی بیان شده است، نمونه حکاکی شده درسنگ های  Cochno  یکی از بهترین موارداز چنین هنری دراروپا راتشکیل می­دهد.

این تکه های  سنگ به طور کامل در Dunbartonshire غربی  توسط کشیش جیمز هاروی در سال ۱۸۸۷ کشف شد. در سال ۱۹۶۵، این سنگ­ ها با کشیدن نقاشی های دیواری روی آن  تخریب و آسیب دیده بود، به طوری که گروهی از باستان شناسان آن را در زیر خاک به منظور حفاظت از آثار هنری دفن کردند.  دراین تابستان ، یک حفاری دو هفته ای به  باستان شناسان اجازه داد تا از بررسی های جدید وتکنیک های  عکاسی  تازه برای حفظ بهتر این  آثار هنری استفاده کنند.

به عنوان مثال، با توجه به بیانیه دانشگاه، کارشناسان  اسکن  دیجیتال و  نقشه برداری از Factum Foundation   با استفاده از فناوری تصویربرداری سه بعدی ، یک تصویر دیجیتالی جزئی تری از این مکان راتهیه کردند.
حفاری های مجدد نیز نشان داد که  نقاشی های دیواری از قرن ۱۹ و ۲۰ و همچنین خطوط رنگی در کناراین تزئینات چرخشی دیده می شود که به صورت  عمدی توسط یک باستان شناس به نام Ludovic Maclellan Mann  ، که در سال  ۱۹۳۷ دراین مکان کارکرده ، ایجاد شده است. Mann  این خطوط  رنگی را  درسنگ های  Cochno برای کمک به بررسی  آثار هنری ماقبل تاریخ ایجادکرده  و ببیند که آیا ارتباطی با پدیده های نجومی مانند خسوف ویا کسوف  وجود دارد.
Kenny Brophy باستان شناس و مدرس ارشد در دانشگاه گلاسکو گفت:Mann  در تلاش بود تا ثابت کند که این علامت ها  می تواند برای پیش بینی  خسوف ویاکسوف مورد استفاده قرارگیرد و حرکات خورشید و ماه در دوران ماقبل تاریخ را علامت گذاری کرده باشد. اوگفت داده ها  ونظرات Mann پایان یافته ونظریه باستان شناسی  رد شده است.

cochno-stone-distance

Brophy   گفت: معنای این آثار هنری هنوز ناشناخته است و افزود که مقدار زیادی از داده های جمع آوری شده در این تابستان ممکن است،اکنون به باستان شناسان اجازه دهد این هنر مصنوع را بهتر درک کنند. او گفت که نقاشی های دیواری نیزجالب توجه است و کمک خواهد کرد که باستان شناسان  درک بهتری از عقایدهنری افرادی که در منطقه در طی قرن ۱۹ و ۲۰ زندگی می کرده اند، واینکه چگونه آنها این هنرها را در زندگی خود گنجانیده اند، داشته باشند.
در حالی که باستان شناسان باید دوباره این آثاررا دفن کنند تا حفاظت شوند، Brophy  گفت : امیدوار است که روزی منطقه ای ایجاد شود که این هنرهای صخره ای به صورت دائم درمعرض دید  گردشگران و مردم  این منطقه باشد.

 بودجه ای  برای ساخت یک منطقه  حفاظتی باید ایجاد گردد و بازدید کنندگان بدون آسیب رساندن به  این آثاربتوانند آن را ببینند.
هنگامی که شما بر روی یک پروژه مانند این کارمی کنید ، آن را لمس کرده، بر روی آن راه می روید و از نزدیک آن را مورد بررسی قرارمی دهید و سپس مجددا آنرا دفن می کنید، بسیار احساساتی خواهد بود. اما در حال حاضر، این چیزی است که ما باید برای محافظت از آن انجام دهیم. شاید در آینده، این مکان  را می توان به یک جاذبه توریستی بزرگ در اسکاتلند تبدیل کنیم ، با یک مرکز بازدید کنندگان – چه کسی  می داند”

منبع : Live Science
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 13 =