extra_large-1469621333-cyclists-at-the-arc

ساخت نوشیدنی افزایش دهنده‌ی واقعی متابولیسم

مجله علمی ایران: وقتی ادعا می‌شود “نوشیدنی‌های انرژی‌زا” متابولیسم را برای پایداری بیشتر یا افزایش سوخت و ساز چربی تشدید می‌کند، دلایل زیادی برای تردید به این موضوع وجود دارد؛ به این دلیل که این ادعاها کاملا شناخته شده نیست یا بر پایه‌ی مطالعات کم اهمیت و گلچین شده، است. ولی مدارکی  برای یک نوشیدنی – که هنوز در بازار نیز موجود نیست -که ممکن است ماده‌ی بیشتری داشته باشد، وجود دارد.

این نوشیدنی بر مبنای کتون‌ها است، یک دسته از مولکول‌های ساده‌ای که توسط کبد از چربی‌های بدن ساخته می‌شوند. آنها بخشی از فرآیندهای بدن برای تبدیل چربی‌های ذخیره شده به انرژی هستند؛ برای زمانی که کربوهیدرات‌ها و چربی مواد غذایی تمام  شده است.

پروفسور کیرن کلارک از دانشگاه آکسفورد در مورد متابولیسم سلول گزارشی داده است به این شرح:

“وقتی که به دوچرخه سواران نوشیدنی حاوی کتون داده شد، عملکرد بهتری داشتند نسبت به زمانی که به آنها نوشیدنی laced حاوی کربوهیدرات و چربی داده شده بود. آنها یک مسافت ۴۰۰ متری را به‌طور متوسط در نیم ساعت طی کردند و فواید و مزایای آن با اندازه‌گیری غلظت قند و اسید در عضلات ورزشکاران تأئید شد.” وی همچنین در ادامه افزود: “کتون یک مهار کنند‌ه‌ی گلیکولیز است. به‌طوریکه با انجام این تمرینات، گلیکوژن، ذخیره شده و اسید لاکتیک کمتری تولید می‌شود – این موضوع قبلاً دیده نشده است – از آنجایی که اسید لاکتیک چیزی است که از سوختن ترکیبات مشابه در طول مدت ورزشِ شخص حاصل می‌شود، هر چیزی که ساختن آن را مسدود کند می‌تواند به تحمل ورزشکاران استقامتی کمک کند.”

تحقیقات مورد علاقه کلارک بیوشیمی دیابت است (جایی که مونیتورینگ کتون ضروری است) که ایده آن از زمانی که قرار شده بود از کتون‌ها به عنوان یک غذا توسط آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفتۀ دفاعی ( DARPA) مورد استفاده قرار گیرد، الهام گرفته شده است. Defense Advanced Research Projects Agency)).  این آژانس، وظیفه اش‌ جذب سرمایه لازم جهت بهبود منابع غذایی سربازان با حداکثر توان در جنگ‌ها بود.

این مقاله اشاره می‌کند که کتوزها ” اغلب به دلیل پتانسیل‌های افزایش فرآیند متابولیکی بدن مورد توجه قرار نگرفته‌اند و همچنین در شرایط فقر غذایی و بحران‌های دیابتی مورد بررسی قرار نگرفته است.

تحقیق انجام شده حاصل گزارش استفاده این ماده بر روی پنج گروه ۳۹ نفری دوچرخه سوار ، که بعضی از آنها رقبای پیشین المپیک بودند، اجرا شده بود. این مطالعه برای اولین بار اثبات کرد که فرآیندهای مختلف متابولیک، بعد از مصرف کتون‌ها در زمان استراحت و قبل از ورزش، دیده می شود درحالیکه دومین مقایسه بین متابولیسمِ دوچرخه سوارانی بود که نوشیدنی حاوی کتون مصرف کرده بودند با آنهایی که نوشیدنی حاوی کربوهیدرات و چربی گرفته بودند.

بیشتر از دو مطالعه، اثر مصرف کتون را در عضلات بررسی کرده است. به هرحال، این آخرین مطالعه برای آینده ی بازاریابی است. دوچرخه سواران در مدت شب مواد غذایی مصرف نکردند و نیم ساعت قبل از آزمایش، به‌طور متوسط یک ساعت دوچرخه سواری انجام داده بودند. هر دوچرخه سوار دوبار آزمایش شد، یکبار بعد از نوشیدن کتون ها و یکبار بعد از یک نوشیدنی جایگزین انرژی، بدون اینکه خودشان بدانند کدامیک را مصرف کرده اند. بعد از مصرف کتون ها، دوچرخه سواران ۲ درصد بیشتر راندند.

گرچه تفاوت مسافت دوچرخه سواران متفاوت بود، اما فقط ۸ دوچرخه سوار در آخرین مطالعه شرکت داده شدند با وجود این تمام مطالعات دیگر به مزایای سوخت و ساز ناشی از کتون ها اشاره داشت.

سوخت و ساز کتون به اکسیژن نیاز دارد. بنابراین نوشیدن آن فقط به نفع کسانی است که مشغول انجام ورزش‌های هوازی هستند، با استثناء دوندگان سرعتی و ورزشهایی که در زمان کوتاهی فعالیت پرفشار دارند.

منبع: iflscience.com
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 − یک =