ساخت کوچک‌ترین حافظه نوری کوانتومی

ساخت کوچک‌ترین حافظه نوری کوانتومی

مجله علمی ایران : دانشمندان یک گام به سوی ایجاد یک فرم کاملا امن و غیر قابل هک از ارتباطات جهانی با استفاده از دنیای عجیب و غریب فیزیک کوانتومی برداشته‌اند.

به گزارش دیلی‌میل، محققان موسسه تکنولوژی کالیفرنیا(کلتک) و دانشگاه “ورونا” می‌گویند که یک جعبه کوچک کوانتومی ایجاد کرده‌اند که از یک فوتون نور برای رمزگذاری یک بیت از اطلاعات در آنچه که به عنوان حافظه کوانتومی شناخته می‌شود، استفاده می‌کند.

برخلاف داده‌ها (بیت‌های) کامپیوتری که به صورت ۰ یا ۱ دسته‌بندی می‌شوند، بیت‌های کوانتومی می‌توانند همزمان به صورت ۰ و ۱ وجود داشته باشند.

کامپیوترهای کوانتومی از لحاظ نظری امکان پذیر هستند اما هنوز ساخته نشده‌اند.

این پیچیدگی، خواص کوانتومی ذرات را با توضیح قوانین کلاسیک فیزیک پیوند می‌دهد.

در حالت در هم آمیختگی، اندازه گیری ذره در هم آمیخته شده برای تشخیص ویژگی‌های آن، ذره شریک آن را وادار می‌کند تا ویژگی‌های متضاد آن را به عهده بگیرد.

به ادعای محققان، این سیستم ابداع شده، از حالت ترکیبی کوانتومی به منظور غیرقابل هک بودن استفاده می‌کند.

حافظه کوانتومی نوری، دستگاهی است که فوتون را می‌گیرد و آن را با داده‌ها رمزگذاری می‌کند.

اما دستگاه‌هایی که تاکنون طراحی شده بودند، برای قرارگیری در یک تراشه کوانتومی بزرگ بودند.

این کریستال اولین دستگاه حافظه کوانتومی است که می‌تواند روی یک تراشه در کنار دستگاه‌های نانو اندازه گیری شده برای تشخیص و ارسال سیگنال‌های نوشته شده در بیت‌های کوانتومی قرار بگیرد.

با استفاده از ذرات نور که می‌توانند به لحاظ نظری یک لینک را در هر فاصله‌ای حفظ کنند، ارتباطات کوانتومی، پتانسیل ایجاد یک انقلاب در عرصه ارتباطات ایمن را دارند.

 منبع : ایسنا
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + ده =