تکامل انسان

شواهد نشان می‌دهند که انسان هنوز در حال تکامل است

مجله علمی ایران: جهان علمی امروزی؛ نظریه‌ی تکامل انسان، بقای اصلاح و فرآیند انتخاب طبیعی را پذیرفته است. اما آنچه هیچ کس نمی‌تواند موافق باشد.  این سوال مطرح است که آیا ما هنوز به عنوان یک گونه در حال تکامل هستیم یا خیر.

یک اقتصاد دان دانشگاه هاروارد معتقد است که ما – هرچند آهسته‌تر از گذشته –  ولی در حال تکامل هستیم و یافته‌های او نگاه جالبی است به اینکه  چگونه بدن ما به تغییر یافتن خود ادامه می‌دهد.

جاناتان بیچامپ از دانشگاه هاروارد داده‌های مربوط به  ۲۰،۰۰۰ نفر از افرادی که فقط یک نسل از آنها در ایالات متحده زندگی کرده‌اند، را بررسی کرده است. وی همچنین موفقیت تولید مثلی در طول زندگی (rLRS)  یعنی انتقال ژنها از والدین به فرزندان و از آنها نیز به فرزندانشان را مورد توجه قرار داده است. تمامی کسانی که در این مطالعه شرکت داشته‌اند بین سالهای ۱۹۳۱ تا ۱۹۵۳ به دنیا آمده‌اند و سن حضانت فرزند برای آنها در زمان انجام مطالعه بوده است. بیچامپ وزن فرزندان این افراد را اندازه گیری کرد و همچنین صفات دیگر مرتبط با ژنتیک، از جمله شاخص توده بدن (BMI) ، اسکیزوفرنی، سن قاعدگی و سطح تحصیلات را یادداشت کرد.
دو دسته اطلاعات اصلی وجود دارد: افراد دارای سطح تحصیلات بالاتر ، rLRS پایین‌تری دارند  –  به  این معنی  که آنها به طور متوسط تعداد فرزندان کمتری دارند –و یک چشم انداز مثبت جزئی در سنی که در آنها  قاعدگی آغاز شده وجود دارد (اگر چه شواهد دیگر می‌گوید که این مورد در حال کاهش یافتن است).

پیچامپ دراین مقاله نوشته است که نتایج من  شواهد دیگری را فراهم می‌کند که  انسان‌ها هنوز در حال تکامل هستند – هرچند به کندی، به علت فاکتورهای محیطی و فرهنگی، به خصوص در مقایسه با تغییرات سریع که در طول  نسل‌های گذشته اتفاق افتاده است. به  عبارت دیگر، می‌توان گفت  به طورکلی انسان‌ها در حال تکامل به سمت تحصیلات کمتر هستند از آنجایی که  تعداد کمتری از انسان‌های دارای تحصیلات ژنهای خود را انتقال داده‌اند.

محدودیت‌هایی برای این  پژوهش وجود دارد، همانگونه که این متخصص اذعان می‌کند. برای این نوع مطالعه این میزان اندازه نمونه کم است و فقط یک نسل را پوشش داده است و این بررسی  کسانی را که ممکن است قبل از مرگ، کودکانی داشته باشند را به حساب نیاورده است.  اومی‌گوید حتی اگر تکامل  به آرامی در حال وقوع است، عوامل دیگری ممکن است آن‌ را اصلاح کنند.

دسته دیگری از شواهد مفید در یک پازل بسیار پیچیده  قرار می‌گیرد. شاید طبیعت  به آرامی خزانه ژنی کسانی که  تحصیلات بیشتری را می‌گذرانند را کاهش می‌دهد. در هر صورت، شما تحت فشار برای پیدا کردن یک اجماع نظر در جای دیگر برای این ایده که انسان‌ها هنوز هم در حال تکامل هستند، م‌باشید.

از یک طرف، به عنوان انسان معاصر ما به اندازه کافی  برای کنترل محیط زیست مان در درجه بالا  پیشرفته شده‌ایم؛ به این  معنی  که مشکلات مانند بیماری، نداشتن سرپناه ، و یا یک کمبود مواد غذایی – که ضعیف‌ترین افراد درخزانه ژنی را ازبین می‌برده است، به اندازه‌ای که در گذشته موثر بوده‌اند، موثر و بانفوذ نیستند. از سوی دیگر، شیوه زندگی مدرن با سرعتی بیشتراز همیشه در حال تغییر است و شواهدی وجود دارد که انسان‌ها نیز با آن تغییر می‌کنند- با ظهور اینترنت و تلفن همراه، و غیره پریشان‌تر شده‌اند.
بسیاری از دانشمندان ، از جمله بیچامپ، تمایز بیشتری  بین تکامل فرهنگی – بدین معنا که ، برای مثال، بیشتر ما زمان بیشتری را صرف نشستن روی نیمکت  کرده‌ایم تا نشستن در مزرعه – و تکامل بیولوژیکی (که تغییرات قابل توجهی در بدن  ومغز ما می‌باشد، ایجاد کرده است.)

 واقعیت این است که جهش ژنتیکی ، رانش ژنتیکی ( حرکت واریانت‌های ژنی در یک جمعیت)، و شارش ژنی ( مهاجرت ژن بین جمعیت) می‌تواند تغییرات تکاملی و همچنین انتخاب طبیعی را به پیش ببرد که این مساله را پیچیده‌تر نیز می‌کند. بر اساس برخی تعاریف، تکامل نمی‌تواند تا زمانیکه یک گونه منقرض نشده باشد، متوقف شود. بنابراین در وهله اول بستگی دارد که شما معنای تکامل را بپذیرید.

این مساله نقطه نظری است که دیوید آتنبورگ از زیست‌شناسان در گذشته آن رابیان کرده است. او در گفتگو با Radio Times در سال ۲۰۱۳ گفت ما در حال متوقف کردن تکامل هستیم . چون  اگر انتخاب طبیعی  داروین را به عنوان مکانیزم اصلی تکامل بپذیریم ،ممکن است عوامل دیگری  وجود داشته باشد ولی  اگر ما این عوامل را بپذیریم ، انتخاب طبیعی را متوقف کرده‌ایم.

ولی آتنبورگ نتیجه گرفت که  در انواع دیگر از زمینه‌های تکاملی، انسان‌ها پیشرفت‌های قابل توجهی را ایجاد کرده‌اند.  روند تکاملی ما اکنون فرهنگی است. انسان‌ها یک میراث فرهنگی بزرگ  مانند آنچه در میراث ژنتیکی  وفیزیکی هست، دارند. او اضافه کرد که ما می‌توانیم  یک دانش کامپیوتر و یا تلویزیون، الکترونیک، هواپیما به ارث  ببریم .هر نسل تمام  کتاب‌ها‌یی که این موارد را ذکر کرده است‌‌ را می‌گیرد؛ بنابراین  تکامل فرهنگی ما با سرعت فوق العاده زیادی در حال پیشرفت است.  این مطالعه در PNAS منتشر شده است.

منبع: sciencealert.com
4 thoughts on “شواهد نشان می‌دهند که انسان هنوز در حال تکامل است

 1. میلاد

  سلام
  منظور از تکامل از نظر علم و دانش باشه موافقم انسان داره پیشرفت میکنه …
  ولی انگار این اقای بیچامپ میخواد یه ایدئولوژی جدید مطرح کنه چند وقت دیگه معلوم میشه :))
  حتما هم میشه بیچامپیسم خخخخخخ
  جالب میشه خودشون ایدئولوژی میدن خودشون منسوخ میکنن یه ایدئولوژی جدید ارائه میدن خخخخخخ 🙂

  پاسخ
 2. فریبرز هومتا

  با درود . نشستن و کار کردن شاید بیشتر از ۱۰۰ سال نباشد که گریبان گیر آدمیان شده است ولی بیگمان دگرگونی هایی در آینده در بدن ما رخ خواهد داد . همانگونه که بیماری هایی مانند قند و چربی و مانند آن در بیشتر مردم دیده میشود پس ناگزیر سوخت و ساز بدن نیز باید به گونه ای با آن همراه شود هرچند شاید بیش از ۱۰۰ ها سال به درازا بینجامد

  پاسخ
 3. داوود

  عذر میخوام از دوستان، بنده فوق تخصص تکامل نیستم. ولی انقدر میدونم که بدونم این پست کمی مشکل داره.
  ببینید صفات دو نوع هستند. صفات های ارثی و صفت های اکتسابی، صفت های ارثی در تکامل نقش دارند و عاملشون هم ژن ها هستند. مثلا چشم و ابرو و بینی شما شبیه پدر مادرتونه و این یک صفت ارثیست. بچه شما هم باز تقریبا ابرو ، بینی و چشمانی شبیه پدر شما خواهد داشت. یعنی ارثی ادامه پیدا میکنه این ماجرا. اما صفات اکتسابی همونطور که از اسمش پیداست توسط خود فرد کسب میشن و دلیل ژنتیکی ندارند. رضا زاده ورزشکار ایرانی قوی ترین وزنه زن جهان، لزومی نداره که تمام بچه هاش، وزنه بردار باشن و همه مثل پدرشون قوی باشن! در واقع با تمرین های مکرر انسان قوی میشه و اینکه پدر شما قوی یا ضعیف باشه نقشی در قدرت بدنی شما نداره. البته مثال قدرت، مثال دقیقی نیست. چون عوامل ژنتیکی در سفتی استخوان و ماهیچه ها نقش دارند. اما به اندازه کافی واضح هست که بگه تحصیل هم صفت اکتسابیه و کاری نداره که پدر و مادر شما تحصیل کرده باشند یا نه، نمونه های زیادی رو من میشناسم که طرف پدرش راننده تاکسی و مادرش خانه دار بوده و بچه الان داره دکترا میخونه! تحصیل که از طرقی ارثی و نسلی انتقال پیدا نمیکنه که بخواد تحت تاثیر تکامل قرار بگیره. خیالتون هم راحت، چیزی به نام ژن تحصیل وجود نداره.

  پاسخ
 4. احسان

  فرگشت (تکامل) فرهنگی که بدیهیه و با سرعت بسیار زیادی در حال انجامه ولی فرگشت ژنتیکی خیلی کند هست و اندازه‌گیریش کار راحتی نیست. هر چند که بزودی مهندسی ژنتیک مسیر تکامل انسان رو تغییر میده و وارد فاز جدیدی میکنه.

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 10 =