"قطارهای پرنده" چینی با سرعت 4000 کیلومتر در ساعت!

“قطارهای پرنده” چینی با سرعت ۴۰۰۰ کیلومتر در ساعت !

مجله علمی ایران : چین در حال تلاش برای ساخت قطارهای مافوق صوتی است که ۴۰۰۰ کیلومتر بر ساعت سرعت دارند.

به گزارش دیلی‌میل، “قطار پرنده” نامی است که متخصصان چینی برای قطارهای مافوق صوت آینده در نظر گرفته‌اند که در یک محفظه خلاء و با استفاده از نیروی مغناطیس حرکت می‌کنند.

به گفته متخصصان قرار است این قطارها ارتباط بیش از ۶۰ کشور آسیایی، آفریقایی و اروپایی را برقرار کنند و سرعت آنها نیز چهار برابر سرعت یک هواپیما خواهد بود، هر چند که هیچ بازه زمانی برای این پروژه ارائه نشده است.

این خبر از طرف شرکت “علوم و صنایع هوافضای چین”( CASIC) که حدود ۲۰۰ اختراع در این زمینه دارد، رسانه‌ای شده است.

این شرکت اعلام کرده است که سامانه‌های آنها اولین نمونه‌هایی هستند که می‌توانند با سرعت ۴۰۰۰ کیلومتر بر ساعت حرکت کنند اما قرار است در قدم اول به سرعت ۱۰۰۰ کیلومتر بر ساعت برسند.

نکته جالب توجه این است که “مائو کای”(Mao Kai) مدیر این شرکت نگرانی‌های موجود راجع به قیمت بلیط این قطارها را رد کرده است و بر این موضوع صحه گذاشته است که افراد معمولی نیز می‌توانند با این قطارها سفر کنند.

هایپرلوپ” نوع جدیدی از حمل‌ونقل سریع است که توسط “الون ماسک” (Elon Musk) بنیانگذار شرکت‌های “تسلا موتورز” ،‌ “پی‌پل”(PayPal)  و “اسپیس‌ایکس”(SpaceX) در سال ۲۰۱۳ مطرح شده است.

در این نوع حمل‌ونقل کپسول‌هایی در داخل لوله‌هایی که در آن شرایط خلاء حکمفرماست تا اصطکاکی در کار نباشد، قرار می‌گیرند که سرعتی بالغ بر ۱۲۲۰ کیلومتر بر ساعت دارند. با این سرعت می‌شود ظرف تنها ۳۵ دقیقه از لس‌آنجلس به سانفرانسیسکو رفت. هایپرلوپ با استفاده از فشار هوا که از عقب وسیله وارد و از خروجی‌های پائین آن به بیرون رانده می‌شود، حرکت می‌کند.

از زمانی که ماسک ایده هایپرلوپ را مطرح کرد، چندین شرکت استارتاپ به منظور توسعه و تحقق این ایده در آمریکا به وجود آمده است و دولت‌ها نیز بر روی امکان‌پذیری این نوع حمل‌ونقل مطالعه می‌کنند.

 منبع : ایسنا
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =