هفته جهانی فضا

برنامه‌های هفته جهانی فضا – مهر ۹۴

از زمان اعلام بیانیه سازمان ملل در سال ۱۹۹۹ که روزهای ۴ تا ۱۰ اکتبر برابر با ۱۲ تا ۱۸ مهر را «هفته جهانی فضا» اعلام کرد، این هفته به بزرگ‌ترین رویداد فضایی عمومی در دنیا تبدیل شده است.

 

 

دلیل تعیین این تاریخ برای هفته جهانی فضا ، بزرگداشت دو نقطه عطف در حوزه دسترسی به فضا است. ۴ اکتبر ۱۹۵۷، تاریخ پرتاب اولین ماهواره ساخت بشر است و روز ۱۰ اکتبر ۱۹۶۷ نیز تاریخ امضای قوانین مربوط به فعالیت کشورها در حوزه کشف و بهره برداری صلح آمیز از فضای ماورای جو از جمله ماه و سایر اجرام آسمانی است.

هر سال صدها داوطلب با برگزاری برنامه‌های فضایی، نجومی و علمی در کشورهای مختلف، این هفته را با اهداف آموزش و اطلاع‌رسانی در زمینه فضا، آموزش عمومی در زمینه مزایای استفاده از فضا، آموزش در زمینه استفاده از فضا برای توسعه اقتصادی پایدار، جلب حمایت مردمی از برنامه‌های فضایی، علاقه‌مند کردن جوانان به علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات و همچنین ترویج همکاری‌های بین‌المللی در زمینه آموزش و اطلاع‌رسانی فضایی جشن می‌گیرند و بدین ترتیب صدها هزار مخاطب کودک، دانش‌آموز و بزرگسال با مزایای فضا در زندگی بشر آشنا می‌شوند. در سال ۲۰۱۴ نیز مجموع ۱۶۰۰ رویداد در ۷۶ کشور جهان از جمله ایران برگزار شد.

با انتخاب شعار اکتشاف برای هفته جهانی فضا درسال ۲۰۱۵ ، اکتشافات انجام شده در فضای خارج از منظومه شمسی که منجر به شناخت بیشتر ما از کهکشان شده است، مورد بررسی قرار می‌گیرند. از جمله مأموریت‌هایی مثل گایا و کپلر که دروازه دانش ما را به شناخت ستاره‌ها و سیاره‌های خارج از منظومه شمسی که در کهکشان شیری قرار دارند باز کرده‌اند، مأموریت روزتا که بشر را با عجایب ستاره‌های دنباله‌دار آشنا کرده و تلسکوپ فضایی هابل که منظومه‌های شمسی دوردست در کهکشان را به ما نشان می‌دهد.

 

جهت اطلاع از برنامه‌ها، مسابقات، همایش‌ها و نمایشگاه‌ها در هفته جهانی فضا به پرتال سازمان فضایی ایران مراجعه نمایید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 8 =