کشف ترکیب ارگانیک پلوتونیوم

کشف ترکیب ارگانیک پلوتونیوم

مجله علمی ایران : محققان دانشگاه ایالت فلوریدا یک ترکیب ارگانیک پلوتونیوم را شناسایی کردند که رفتاری نامتعارف دارد، به گونه‌ای که به‌نظر می‌رسد این ترکیب از مواد سبک‌تری مانند آهن یا نیکل ساخته شده است.

به گزارش ساینس دیلی، نکته جالب توجه این است که ترکیب مورد بحث ساختاری بسیار ساده دارد و به نظر می‌رسد می‌توان چنین ترکیبی را با استفاده از سایر فلزات سنگین مانند اورانیوم یا حتی برکلیوم تولید کرد.
ترکیبات پلوتونیوم معمولا رنگ‌های زیبایی مانند ارغوانی، صورتی و آبی تیره دارند. اما این ترکیب ارگانیک قهوه‌ای رنگ است و محققان با مشاهده آن پیش‌بینی کردند که این ترکیب در سطح اتمی دارای ویژگی‌های عجیبی است و در هنگام مشاهده این ترکیب با میکروسکوپ متوجه شدند الکترون‌ها بین یک جفت یون پلوتونیوم دارای بار مثبت، تغییر جهت می‌دهند. این پدیده تنها در مورد اتم‌های عناصر سبک‌تر دیده می‌شود. محققان با مشاهده این تغییرجهت الکترون‌ها دریافتند ترکیب جدیدی را ساخته‌اند که ویژگی‌های نامتعارف دارد.
محققان دانشگاه فلوریدا در تلاشند تا راهکارهای ایمن‌تر و ارزان تری برای پاکسازی ضایعات اتمی توسعه دهند و این تحقیقات نیز بخشی از تلاش آن‌ها برای درک بهتر رفتارهای شیمیایی و الکترونی پلوتونیوم محسوب می شود.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Chemistry منتشر شده است.

منبع : ایرنا
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × پنج =