کشف رودخانه زیرآبی عظیم در ابری از گازهای سمی

کشف رودخانه زیرآبی عظیم در ابری از گازهای سمی

مجله علمی ایران : در شبه جزیره یوکاتان مکزیک، بین دریای کاریبین و خلیج مکزیک، جنگلهای گرمسیری و متراکمی وجود دارد که پوشیده از گودالهایی بنام سنوته می باشند، و به خاطر ساییدگی سنگهای آهکی، آب زیرزمینی منطقه، قابل مشاهده می باشد.

یکی از باورنکردنی ترین گودالهای منطقه، گودال سنوته آنجلیتا می باشد که رودخانه زیرآبی جداگانه ای را در بر دارد، و این رودخانه حدودا در ۳۰ متر زیر سطح زمین، جریان دارد. این رودخانه که در آن، آب شور، با آب تازه تلاقی دارد، با ابر ضخیمی از سولفید هیدروژن، پوشیده شده و نفس کشیدن در آن به معنای مرگ است.

سنوته آنجلیتا (یا فرشته کوچک)، که در نزدیکی شهر باستانی مایان از ایالت تولوم در بندر شرقی شبه جزیره یوکاتان کشف شد، از روی سطح زمین، کاملا عادی بنظر می رسد.

این گودال، شبیه به مخزن آرامی از آب تازه می باشد که در میان علفزار پوشیده شده است، ولی اگر به عمق ۳۰ متری آن بروید، چیز شگفت انگیزی پیدا خواهید کرد—رودخانه ای مرموز که در مسیر خود بطور شفاف در حال جریان بوده و در محاصره قرار دارد.

کشف رودخانه زیرآبی عظیم در ابری از گازهای سمی

ابر سولفید هیدروژن- گاز سمی بی رنگی که بوی تخم مرغ فاسد می دهد—بیش از ۳ متر ضخامت دارد و شنا کردن در عمق آن، کار بسیار دشواری است.

فیلمبردار کانادایی مایک کوری در صفحه یوتیوب خود می گوید:

وقتی وارد ابر می شوید، به تاریکی برخورد کرده و باید از چراغ قوه استفاده کنید. فقط چند دقیقه وقت در زیر آن لایه فرصت دارید که دوباره به بالا برگردید. منظره تیره ایست، با درختان شبیه به سنگی که به ابر چسبیده اند.

مردم مایان معتقدند که سنوته ها، دروازه ای به جهان زیر زمین بوده و بله حالا پس از دیدن این سنوته خاص، به علت این باور مردم منطقه پی بردم.

کوری، تایید می کند که این عمق نوردی (غواصی) شاید یکی از پیشرفته ترین عمق نوردی هایش باشد، و می گوید غواصان با برخورد با لایه مرموز و دشواری دید، دچار وحشت می شوند.

اما، چگونه آن ابر گاز سمی در حال چرخش، برای اولین بار، به این گودال، وارد شد؟

سنوته ها، پر از آب تازه و آب نمک می باشد، زیرا با فروریختن آهک در آب، مخازن حجیمی ساخته شده که آب تازه زیرزمینی را با آب نمک تراوش شده از اقیانوس از طریق کانالهای زیرزمینی، ترکیب می کند.

جنیفر برگولاند، برای مجله دیسکاور شرح می دهد که: مانند روغن روی آب، آب تازه بر روی لایه متراکم آب شور، شناور شده و ترکیب می شوند، و لایه ای از آب بدمزه به نام هالوکلین تشکیل می دهند.

برگلاند می گوید: اگرچه آب نمک و آب تازه، شفاف هستند، هالوکلین (آب بدمزه)، شبیه به مایع تیره رنگ موجداری می باشد.

این آب، می تواند بعنوان یک مانع عمل کند، و مانع حرکت برگهای وارده از جنگلهای اطراف(و نیز قوطی های کنسرو، کیسه های پلاستیکی و دیگر اشیای سبک) و غرق شدن آنها در آب نمک متراکم می شود.

کشف رودخانه زیرآبی عظیم در ابری از گازهای سمی

گاها، وقتی علف زیاد و مواد آلی، به سمت حفره ها می آیند، تجزیه و پوسیدگی می تواند باعث تولید ابر ضخیم سولفید هیدروژن شود چیزی که در سنوته آنجلیتا می بینیم.

سنوته آنجلیتا ، گودال آب عمیق و منطقه غواصی پرطرفداری بشمار می رود. در حدود ۳۰ متر عمق، ابر سولفید هیدروژن دیده می شود که حاصل تجزیه مواد آلی در محل فاقد اکسیژن می باشد. این ابر، با خاک خرابه های ناشی از خرابی سقف، ترکیب شده و اثری سورآل از دریاچه و جزیره زیرزمینی ایجاد می کند.

سنوته آنجلیتا ، یک افسانه است، یا صرفا یک خیال؟ تصویر دیگری از عکسبرداری ماه گذشته ما، در این منطقه غواصی افسانه ای، فکر می کنم این عکس، دربردارنده کیفیت معنوی سورآل این منطقه غواصی باشد. قطعا یکی از غواصی های موردعلاقه ام در سنوته می باشد.

منبع : ScienceAlert
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 17 =