تولید کش گرافنی که 200 برابر محکم‌تر از فولاد است

تولید کش گرافنی که ۲۰۰ برابر محکم‌تر از فولاد است

مجله علمی ایران : یک شرکت ۹۴ ساله مستقر در اُهایو بنام “الاینس رابر”(alliance rubber) طی همکاری جدید خود با محققان بریتانیایی توانسته است تا از گرافن در تولید کش‌های لاستیکی خود بهره بگیرد.

به گزارش ساینس آلرت، این شرکت که بزرگترین تولیدکننده کش در دنیا محسوب می‌شود، توانسته است تا با این کار محصول اصلی خود را جاودانه سازد.

این کش‌های لاستیکی می‌توانند چگونگی انتقال مواد غذایی از طریق زنجیره‌های عرضه را تغییر دهند، حمل و نقل قطعات الکترونیک شکننده را ساده تر کنند و از همه مهم‌تر تا همیشه سالم باقی مانده و دوام بیاورند.

گرافن دارای ویژگی خارق‌العاده‌ای است به طوریکه بیش از ۲۰۰ برابر سخت تر از فولاد بوده که قوی‌ترین ماده شناخته شده برای انسان است.

گرافن می‌تواند بسیاری از مشکلات کش‌های لاستیکی سنتی را برطرف کند. برای مثال، نوارهای کشی گرافنی می‌توانند ضد استاتیک باشند، که این امر برای شرکت‌های حمل و نقل بسته‌های کالاهای الکترونیکی حیاتی است.

این نوارهای کشی ضد استاتیک می‌تواند در اطراف تمام قطعات الکترونیک استفاده شده و خطر از بین رفتن کالاها را از بین ببرد.

در نوارهای کشی گرافنی همچنین می‌توان برچسب‌های سامانه “بازشناسایی با امواج رادیویی”(Radio Frequency Identification) تعبیه کرد تا رنگ را بسته به درجه حرارت یا زمان تغییر دهند.

این کار ظرفیت بسیار بالایی را برای کشاورزان و فروشگاه‌های عرضه مواد غذایی فراهم می‌کند تا بر محصولات خود نظارت کنند.

برای مثال این کش لاستیکی با رسیدن به درجه حرارت بالای ۹۵ درجه فارنهایت تغییر رنگ می‌دهد.

این کار همچنین برای فروشندگان و خریداران مواد غذایی نیز بسیار مفید است زیرا فروشندگان با دیدن کالاهایی که رنگ نوار دور آنها تغییر کرده می‌توانند این اجناس را از فروشگاه مرجوع کنند و خریداران نیز با دیدن کالاهایی که رنگ نوار آنها تغییر کرده است از خرید آنها خودداری می‌کنند.

این مقاله در Business Insider منتشر شده است.

 منبع : ایسنا
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + سیزده =