1

گزارش اختصاصی کنفرانس تداکس تهران ۲۰۱۵

مجله علمی ایران: همانطور که انتظار می‌رفت تداکس تهران امسال بسیار منظم و مدون برنامه ریزی شده بود اما به ضمع برخی از منتقدان، می‌شد که بار علمی، آموزشی بیشتری هم داشته باشد. در تداکس امسال چند غافلگیری نیز وجود داشت که در این گزارش به آنها خواهیم پرداخت.

در ابتدای کار آقای ماشاالله نقی پور بر روی صحنه آمدند. ایشان پس از سکته قلبی و یک بار عمل دیسک کمر، پنج بار قله دماوند را فتح کرده‌اند. کلام گیرا و داستان‌های جالب ایشان تمام حضار را به خود جذب کرده بود. طبق گفته استادنقی پور : “وقتی که پرستار برای عمل قلب می‌خواست من را بیهوش کنه، بهش گفتم خواهشا با اشاره خودم من را بیهوش کن و به تنها چیزی که فکر کردم، صعود قله دماوند بود. زمانیکه بعد از عمل سنگین به هوش آمدم، در ابتدا قله دماوند جلوی چشمانم آمد.” ایشان همچنین اظهار داشتند که برای رسیدن به هدف‌های بزرگ باید هدف‌های کوچکتر مشخص کرد و دراین باره گفتند: “هدف اصلی من قله دماوند بود ولی برای آن باید آمادگی کسب می‌کردم. در همین راستا برای اولین بار بعد از عمل، تنها از پارکینگ تا ایستگاه اول توچال رفتم و سپس قله پلنگچال را فتح کردم و بعد از آن توانستم خودم را به ایستگاه پنج توچال برسانم. گرچه هریک از این قله‌ها را چند بار تکرار کردم تا بتوانم آمادگی کامل رو کسب کنم.”. پس از آن ایشان در سال ۹۳ دو صعود و در سال ۹۴ سه صعود به قله دماوند داشتند.

تداکس تهران

سخنران بعدی دکتر ناصر اقدمی رئيس مرکز سلول درماني پژوهشگاه رويان بود. ایشان از فرو ریختن مرزهای دانش سخن گفتند و از اینکه تاریخ در حال تکرار شدن است. چند هزار سال پیش به دانشمندانی مثل ابوعلی سینا فیلسوف می‌گفتند چون علوم ریاضی، فلسفه، طب و… را با هم مطالعه می کردند، پس از آن روز به روز دنیا به سمت تخصصی‌تر شدن حرکت کرد؛ به عنوان مثال در هر زیرگروه در تمامی رشته‌ها چند زیر گروه دیگر تشکیل شد و به مطالعه پرداخته شد. ولی امروزه زمانیکه در علوم جدید دقیقتر می نگریم، مشاهده می‌کنیم که علوم با یکدیگر ترکیب شده‌اند. ایشان افزودند امروزه کشور ما در بخش سلول‌های بنیادی پیشرفت زیادی کرده و چندی پیش دانشمندان ما توانستند با کمک از سلول‌های بنیادی یک دختر را نجات دهند.

تداکس تهران

در بخش بعدی دکتر علی مرشدی که مدیر شرکت Propel هستند، به روی صحنه آمدند و راجع به یک تست روانشناسی که از قبل به افراد موجود در کنفرانس داده شده بود صحبت کردند.

تداکس تهران

سخنران بعدی خانم لیلا عراقیان سازنده پل طبیعت بودند. همانطور که می‌دانید پل طبیعت یکی از بی‌نظیرترین پل‌های کشور است که بر فراز اتوبان مدرس پارک آب و آتش را به پارک طالقانی متصل می‌کند. ایشان از مزایای پل طبیعت گفتند از جمله این که این پل جایی برای ماندن است،این پل رازآلود است یعنی برخلاف بقیه پل‌ها وقتی شما بر روی این پل می‌ایستید، انتهای آن را نمی‌بینید. از دیگر خصوصیات این پل کم‌ترین صدمه به طبیعت اطراف آن است.

دو نکته ارزشمند که خانم دکتر عراقیان در مورد پل طبیعت به آنها اشاره کردند:

  1.  به نقل از خود ایشان: “ما از این به بعد فکر می کنیم که می توانیم”.
  2.  اسم ما در معماری جهان مطرح خواهد بود.

در انتها ایشان با جمله‌ای از فومیهیکو ماکی سخن خود را به پایان رساندند:

“وظیفه معمار آنست که با خلق فضا به مردم حس‌هایی را بدهد که به دنبال آن هستند، بدون اینکه خود از آن‌ها آگاه باشند.”

تداکس تهران

خانم گیلدا گازور نفر بعدی بودند که برروی صحنه آمدند. ایشان از زندگی خود گفتند که در یک خانواده ایرانی در ایالت کالیفرنیای آمریکا به دنیا آمدند و بزرگ شدند. ایشان به دلیل علاقه شدیدی که به زبان مادری و کشور اجدادی خود داشتند، بعد از چندین سال به ایران بازگشته و مشغول به تحصیل در دانشگاه شهید بهشتی تهران شدند. در همین سال‌ها بود که شروع به تهیه گزارش و ثبت عکس‌ از جای جای ایران نمودند و آن‌ها در صفحه اینستاگرام خود تحت عنوان Stories Of Iran منتشر کردند.

تداکس تهران

سخنران بعدی آقای محمدعلی اینانلو بودند. همانطور که خیلی از شماعزیزان می‌دانید ایشان یکی از بزرگترین طبیعت گردان ایرانی هستند که نزدیک به ۴ میلیون کیلومتر فقط در ایران با ماشین‌های خود پیموده‌اند.آقای اینانلو اظهار داشتند که در این راه نزدیک به دو بار تا مرز مرگ رفته‌اند. ایشان از داستان‌های خود در طبیعت تعریف کردند و راجع به بی‌مسئولیتی خیلی از شهروندان ایرانی در پاکیزه نگه داشتن محیط سخن گفتند.

تداکس تهران

خانم آزیتا هوشیار از دیگر سخنرانان امسال تداکس تهران بودند. ایشان یکی از بزرگترین بلاگرهای ایرانی در حیطه آشپزی فعالیت می‌کنند. ایشان اشاره کردند که آشپزی ایرانی بخشی از فرهنگ ما را تشکیل می‌دهد. نزدیک به ۲ میلیون وبلاگ و همچنین ۶۰ میلیون عکس در رابطه با اشپزی وجود دارد. همچنین ایشان گفتند که در زبان کره‌ای آشپزی یعنی کسانی که در کنار هم غذا می‌خورند.

تداکس تهران

خانم کیانا شفیعی از دیگر سخنرانان تداکس امسال بودند که راجع به تلفیق موسیقی کلاسیک جهان و موسیقی اصیل ایرانی صحبت کردند. ایشان تحقیقات فراوانی راجع به این موضوع انجام داده بودند. موضوع اصلی تحقیقات ایشان راجع به Performance Research یا به زبان ساده‌تر چگونه اجرا کردن یک موسیقی بود. ایشان با اجراهای خیره کننده پیانو نتایج تحقیقاتشان دراین باره را به نمایش گذاشتند.

تداکس تهران

آقای ساسان بهزادی هم از دیگر سخنرانان این کنفرانس بودند که راجع به خلاقیت در قیاس با کپی صحبت کردند. ایشان اظهار داشتند که ما در کپی کردن یک ایده یا طرح، نمی دانیم که چه می کنیم ولی وقتی یک طرح را از ابتدا با جان و دل طراحی و اجرا می‌کنیم چندین مزیت خواهد داشت. یکی از این مزایا قابل ارتقا بودن طرح است. یعنی شما به دلیل آنکه با جزئیات طرح آشنایی دارید و برای جز به جز آن زمان گذاشته و زحمت کشیده‌اید، بسیار راحت‌تر آن را می‌توانید ارتقا دهید. از دیگر مزایای خلاقیت در یک طرح، این است که مورد پسند افراد بیشتری قرار می‌گیرد. ایشان اضافه کردند: “مطمئنا خلق یک ایده هم سخت‌تر و هم زمان‌برتر از کپی کردن آن است ولی به این فکر کنید که قرار است یک اثر جاودان از خود خلق کنید.”

تداکس تهران

سخنران بعدی از غافلگیری‌های کنفرانس دیروز بود. آقای غلامعلی سلیمانی مدیر هلدینگ سولیکو هستند که شرکت‌هایی مثل کاله زیرمجموعه آن محسوب می‌شوند. ایشان باکلام گیرا و شیرین خود داستان زندگیشان و راه اندازی شرکت کاله را بیان کردند. در بخشی از سخنرانی ایشان به این امر اشاره داشتند که مهم‌ترین نکته در کارآفرینی، حرکت از کوچک به بزرگ است. اگر جوانان ما این نکته را درک کنند و جزئیات ایده خود را جز به جز تحلیل وسپس طراحی کنند و پس از آن شروع به ساخت آن نمایند، به نتیایج قابل قبولی خواهند رسید.

تداکس تهران

خانم آزاده یاسمن نبی زاده از دیگر سخنرانان بودند که ایشان توانستند بعد از مدت‌ها تولید پارچه‌های اصیل ایرانی را با استفاده ازرنگ‌های زیبا و گیرا آغاز کنند. ایشان از داستان‌های این مسیر گفتند که برای دستیابی به راهکار این قضیه، مجبور به سفر در چندین شهر و روستا را شدند تا بتوانند این نوع بافندگی را فرا گرفته و در نهایت با رنگ‌ها و طرح‌های متفاوت پارچه دستبافت ایرانی را که سالیان سال خاموش بود را دوباره زنده کنند.

تداکس تهران

آخرین سخنران تداکس امسال آقای علیرضا طهماسب زاده بودند که یکی موفق‌ترین جوانان ایرانی و از جالب‌ترین سخنران‌های دیروز بودند. ایشان با ۲۲ سال سن مدیر وموسس شرکت Blocks انگلستان هستند. شرکت Blocks  تولید کننده تکنولوژی‌های پوشیدنی است.

تداکس تهران

با هدف حمایت از ایده های ارزشمند، تداکس‌تهران مردم شهر تهران (و ایران) را برای تجربه رویدادی شبیه به کنفرانس تد، گرد یکدیگر می آورد. این مجموعه، نوآوران و رهبران اندیشه و عمل را در حوزه های گوناگون به کنار یکدیگر فرا می‌خواند تا ایده‌ها و ماجراهای خود را در قلب تهران به اشتراک بگذارند. همگام با مآموریت تد برای «گسترش ایده‌های ارزشمند»، تداکس‌تهران می‌کوشد تا «ایده‌هایی برای بهتر کردن جهان» را نشر دهد. گروه تداکس‌تهران فقط رویدادهایی که در وب سایت رسمی خود اعلام داشته است را برگزار می‌کند و از تمامی تداکس‌های دیگر و تد مستقل است.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =