آزمایشگاه خانگی

۸ آزمایش‌ بسیار عجیب علمی (ویدئو)

مجله علمی ایران: علم بسیار عجیب است زیرا به دنیای شگفت انگیز ما معنا می‌بخشد و چیزهایی  را معنا می‌کند که ما فکرش را هم نمی‌کردیم که نیازی به توضیح داشته باشد.

از ابتدا تا کنون علم در حال گسترش است. جمع آوری اطلاعات صحیح در محیطی مناسب برای رسیدن به هدف موردنظر از منظر علمی در ظاهر غیرممکن است. بعضی از این حقه‌های جالب را در زیر مشاهده کنید تا دوباره قوانین علم را حدس بزنید.

مسیر مارپیچی آب ساکن

در این ویدیو ، به نظر می‌آید آب زمانیکه به صورت مارپیچی در می‌آید، بی‌حرکت می‌شود. لوله‌ای پلاستیکی به یک بلندگو وصل شده است که لوله را با همان سرعتی که دوربین فیلم برداری در هر ثانیه در حال ضبط است، مرتعش می‌کند. این حقه باعث می‌شود مغز شما آب مارپیچی را بی‌حرکت ببیند.

شلعه متحرک

در اینجا، شعله شمع در یک نگاه اول به نظر می‌رسد که از سر فندک تا فیتیله شمع حرکت می‌کند. زیرا وقتی شمع را روشن می‌کنید، گرمای شعله موم را بخار می‌کند. وقتی شمع را خاموش می‌کنید، موم بخارشده در هوا معلق می‌شود. اگر شما منبع گرما را قبل از این که بخار ناپدید شود، روشن کنید، باعث دوباره روشن شدن فیتیله شمع می‌شود.

گرداب آتش

وسایل مورد نیاز برای ساختن این گرداب آتشین، یک صفحه گردان، کمی اسفنج پنبه‌ای در الکل دناتوره، یک قوطی کنسرو و یک سطل آشغال توری تا تمامی این وسایل را در آن بگذارید. پنبه را آتش بزنید و صفحه گردان را بچرخانید تا گرداب مارپیچی آتش را مشاهده کنید.

شعله ور شدن دست

این آزمایش شاید کمی غیرمعقول به نظر برسد تا دست خود را شعله ور کنید. ولی در این ویدیو، یک فرد شجاع دستش را با مایع ظرف شویی، گاز بوتان و آب پوشانده است. چون این گاز فشار بخار بالایی دارد، فقط گاز می‌سوزد و دست فرد عیچگونه صدمه‌ای نمی‌بیند.

بالا و پایین رفتن خود به خودی شمع

در این حقه، یک شمع در حال تعادل بین دو لیوان بدون هیچ عامل خارجی در حال حرکت است به جلو و عقب می‌رود. با توجه به قانون سوم حرکت اسحاق نیوتن برای هر حرکتی، یک عکس العمل هم اندازه و در خلاف جهتش وجود دارد. وقتی موم از هر طرف شمع می‌ریزد، مرکز سقل شمع تغییر کرده و قسمت سنگین‌تر به طرف پایین کشیده می‌شود که در نتیجه باعث حرکت شمع به عقب و جلو می‌شود.

توپ پلاسمای ماکروویوی

در این حقه، وقتی شما کبریت روشن شده‌ی محفوظ در لیوان را در مایکروفر می‌گذارید، تبدیل به یک توپ پلاسمای بنفش می‌شود.

دستورالعمل بدین شرح است:

وقتی ماده‌ای مشتعل است، الکترون‌ها از بند اتم آزاد می‌شوند. ولی این آزادی طولی نمی‌انجامد که این الکترون‌ها توسط مولکول‌ها جذب می‌شوند و باعث آزاد شدن انرژی و گسیل نور می‌شوند و به آتش، درخشانی خیره کننده‌ای می‌دهند. ولی در مایکرویو، در واقع میدان الکتریکی الکترون‌ها را به بالای منبع آتش پرتاب می‌کند و آنها را به ارتعاش درمی‌آورد و باعث برخورد آنها با مولکول‌های هوا می‌شود و انرژی بسیار زیادی به آنها می‌دهد. وقتی الکترون‌ها سقوط می‌کنند از خود نور ساتع کرده و تشکیل یک توپ درخشان پلاسما را در بالای شعله می‌دهند. از آنجایی که پلاسما از هوای اطرافش داغ‌تر است، به طرف بالا می‌رود.

حرکت آهسته گوی در سطح شیب دار

در حقیقت امکان حرکت آهسته اشیاء به پایین تپه امکان پذیر است (بدون دخالت عوامل خارجی ). برای انجام این کار از یک مایع غلیظ مثل عسل، یک گوی فلزی سنگین و یک محافظ گوی شکل تو خالی استفاده کنید. گوی را در محفظه قرار دهید و نصف آن را با عسل پر کنید. غلظت عسل از سرعت گوی در حال حرکت می‌کاهد و باعث می‌شود گوی بسیار آهسته به پایین سطح شیب دار برسد.

آب در داخل لیوان بالا می‌رود

این اتفاق زمانی می‌افتد که شما یک شمع مشتعل را در ظرفی از آب قرار دهید و شمع را با یک لیوان بپوشانید. وقتی شمع شروع به سوختن می‌کند، مایع به طور اعجاب انگیزی شروع به بالا رفتن از لیوان می‌کند.

در واقع آن چه که اتفاق می‌افتد بالا رفتن حرارت گازهای به دام افتاده در لیوان توسط شعله شمع و حرکت گازها بر خلاف آب درون ظرف است. وقتی شمع خاموش شد، دمای گازها به حالت اولیه بازمی‌گردد و فشار گاز داخل لیوان کاهش می‌یابد و باعث حرکت مایع به طرف بالا می‌شود.

منبع: iflscience.com

 
5 thoughts on “۸ آزمایش‌ بسیار عجیب علمی (ویدئو)

    1. Yazdanpour

      دوست عزیز منظور از نقض قوانین علمی، در واقع بر خلاف قوانین علمی بودن است که تمامی آزمایشات بالا اتفاقات عجیبی می افتد مثلا همه می دانند که اگر گوی را بر روی سطح شیبدار قرار دهیم به سرعت پایین می آید ولی در آزمایش بالا گوی با حرکتی بسیار آهسته به پایین سطح می رسد که بر خلاف تصور ما و علم است که علتش نیز در بالا ذکر شده است.

      پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + سه =